Vremea severă a creat probleme în mai multe regiuni ale țării: mai multe drumuri naționale și județene au fost închise temporar, manevrele au fost suspendate în porturile din Constanța și în Bara Sulina din județul Tulcea, pe alte șosele se circulă restricționat iar mai multe trenuri și zboruri au fost amânate.
CNAIR anunță că, în urma ninsorilor abundente și a viscolului, sunt închise sau restricționate circulației mai multe sectoare de drumuri naționale.
Drumuri închise circulației:
DN21A, pe sectorul cuprins între km 0+000 – 23+366 2026-02-21 , Bărăganul (județul Brăila) – Țăndărei (județul Ialomița).
DN3, pe sectorul cuprins între km 24+240 – 127+573, Islaz (județul Ilfov) – Călărași ( județul Călărași)
Drumuri cu restricții de 7,5 tone:
De asemenea. ca urmare a condițiilor meteorologice severe, se instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată (MTMA) mai mare de 7,5 tone pe următoarele sectoare de drumuri naționale:
Drumuri cu restricții de 3,5 tone:
DN1D, pe sectorul cuprins între km 0+000 – km 42+330, Albești Paleologu (județul Prahova) – Urziceni (județul Ialomița)
DN21,pe sectorul cuprins între km 34+000 -87+850, Vizuru (județul Brăila) – Slobozia (județul Ialomița)
DN2A, pe sectorul cuprins între km 3+200 61+835, Urziceni – Slobozia (județul Ialomița)
DN2C- pe sectorul cuprins între km 0+000 79+400, Costești (județul Buzău) – Slobozia (județul Ialomița)
DN3A, pe sectorul cuprins între km 0+000 -43+000, Lehliu-Gară – Drajna Noua (județul Călărași)
DN4, pe sectorul cuprins între km 20+300 – 59+000, Frumușani – Oltenița (județul Călărași)
DN22A km 64+603 – km 85+925 (limită județ Tulcea – Hârșova)
DN22 km 239+382 – km 283+300 (limită județ Tulcea – Lumina)
Lista completă a drumurilor blocate sau restricționate o puteți consultaAICI!
De asemenea, manevrele au fost suspendate în toate porturile maritime din Constanța și în Bara Sulina din județul Tulcea.
Pe autostrada A2, pe sectorul cuprins între km 12+000 -km 64+000, București -Lehliu -Gară (Călărași) circulația rutieră se desfășoară controlat din cauza vizibilității reduse. Astfel, vehiculele sunt însoțite de echipaje de la drumuri și poliția rutieră astfel încât să se circule în siguranță.
În intervalul 20.02.2026, ora 18:00 – 21.02.2026, ora 06:00, personalul CNAIR a acționat cu 883 de utilaje și a răspândit 3185 tone de material antiderapant și 5 tone clorură de calciu.
Se recomandă șoferilor să se informeze înainte de plecare cu privire la condițiile meteo și eventualele restricții de trafic, să utilizeze corect sistemele de iluminare și climatizare și să își adapteze viteza la starea carosabilului, păstrând în permanență o distanță de siguranță față de celelalte vehicule.
Zboruri și trenuri întârziate de viscolul puternic
Viscolul a afectat şi traficul aerian. Din cauza vizibilității și a procedurilor de degivrare a aeronavelor, mai multe curse au întârzieri, printre acestea sunt și cele care pleacă spre Bologna şi spre Viena. Momentan nu sunt zboruri anulate. Se intervine permanent cu zeci de utilaje pentru deszăpezirea pistelor.
Traficul aerian pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București și pe Aeroportul Internațional București Băneasa Aurel Vlaicu se desfășoară în condiții de ninsoare abundentă și viscol puternic, în rafale care transportă zăpada la sol.
Nu se înregistrează curse anulate. Zborurile pot înregistra întârzieri generate de vizibilitatea redusă și de operațiunile de degivrare a aeronavelor, pe care companiile aeriene le efectuează după îmbarcarea pasagerilor.
Se intervine permanent cu cele 58 de utilaje proprii, aflate la dispoziția celor două aeroporturi ale Bucureștiului, pentru deszăpezirea pistelor, platformelor și căilor de rulare a avioanelor, a transmis conducerea Aeroporturilor Otopeni și Băneasa.
De asemenea, mai multe călătorii au trenul au întârzieri de zeci de minute. Cea mai mare întârziere este la trenul care trebuia să ajungă de la Kiev la București (120 de minute). A doua cea mai mare întârziere o are trenul de la Vatra Dornei, de 100 de minute.